Hrozí prezidentovi predčasné ukončenie mandátu ?

Autor: Richard Schwarz | 9.1.2012 o 8:25 | (upravené 12.1.2012 o 2:43) Karma článku: 11,92 | Prečítané:  1181x

Možno je moc silné afrodiziakum a možno i Ivan Gašparovič ako prezident SR si myslí, že keď je hlavou štátu, môže všetko. Dokedy mu, ale vydrží bobrík mlčania a hlavne nečinnosti sa snáď dozvieme už onedlho. V kauze zvoleného, ale doteraz nevymenovaného generálneho prokurátora JUDr. Jozefa Čentéša totiž, okrem Ústavného súdu SR, môže povedať posledné slovo aj Národná rada SR.

Národná rada SR zvolila JUDr. Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora SR ešte 17. júna minulého roku. Zvolený generálny prokurátor Jozef Čentéš čaká na svoje vymenovanie prezidentom už skoro 7 mesiacov.

Voľba generálneho prokurátora v Národnej rade SR podľa rozhodnutia Ústavného súdu SR sa uskutočnila v súlade s Ústavou. Ústavný súd rozhodol, že Národná rada SR môže voliť kandidáta na post generálneho prokurátora SR verejne aj tajne. Tajnú i verejnú voľbu zaviedla novela zákona o rokovacom poriadku NR SR a Ústavný súd konštatoval, že to nie je v rozpore s Ústavou. Z uvedeného by vyplývalo, že po tomto rozhodnutí Ústavného súdu už niet dôvodu, aby prezident Ivan Gašparovič nevymenoval Jozefa Čentéša do funkcie. Prezident ho však doteraz nevymenoval. Vyhlásil, že v čase krízy je pre neho menovanie generálneho prokurátora terciárna otázka. Jozefovi Čentéšovi však zatiaľ do funkcie nepomohla ani jeho sťažnosť podaná na Ústavný súd. Proti nečinnosti prezidenta Ivana Gašparoviča, ktorý ho od júnovej voľby nevymenoval za generálneho prokurátora, namietal už začiatkom novembra. Ústavný súd žiadal o prednostné vybavenie svojej sťažnosti. Kedy o nej Ústavný súd rozhodne, nie je zatiaľ známe.

Ústavný súd však už svojim rozhodnutím z 23. septembra 2009 rozhodol, že prezidentovi SR neprislúcha posudzovať odborné predpoklady nominantov, pretože za výkon ich činnosti nezodpovedá. Aktom vymenovania prezident len osvedčuje, že pri navrhovaní kandidáta sa splnili všetky zákonom stanovené procesné požiadavky. O tom, či hlava štátu koná protiústavne, keď doteraz nevymenovala Jozefa Čentéša zvoleného za generálneho prokurátora, môže rozhodnúť len Ústavný súd. Ak by došlo k rozhodnutiu Ústavného súdu, v ktorom by konštatoval porušenie práv Jozefa Čentéša na verejnú funkciu, tak potom by došlo k porušeniu týchto práv nekonaním prezidenta a teda porušením Ústavy SR. Národná rada SR by následne mohla resp. mala začať konanie o obžalobe prezidenta z úmyselného porušenia Ústavy a predčasného ukončenia mandátu prezidenta.

Okrem podania sťažnosti Jozefa Čentéša na Ústavný súd, taktiež mohla a môže konať aj Národná rada SR, a to podaním najmenej pätiny jej poslancov, keď by požiadali Ústavný súd o výklad Ústavy v prípadoch, ak je vec sporná. Národná rada SR môže požiadať svojim podaním v zmysle čl. 130 ods. 1 písm. a) Ústavy, aby Ústavný súd podľa čl. 128 Ústavy podal výklad čl. 102 ods. 1 písm. t) Ústavy, ktorý pojednáva, okrem iného, o menovaní a odvolaní generálneho prokurátora. V danom prípade o možnosti resp. povinnosti vymenovať zvoleného generálneho prokurátora prezidentom republiky.

K možnému pochybeniu zo strany Jozefa Čenteša zjavne nedošlo, iba ak tým, že trpezlivo čakal na svoje vymenovanie, ktoré akosi neprichádzalo a tak bez zbytočného odkladu mohol svoju sťažnosť podať na Ústavný súd už skôr. Takisto mohla konať aj Národná rada SR a podnet na Ústavný súd o výklad ústavy by dnes už možno mal aj svoj výsledok.

To, že Slovensko stále nemá generálneho prokurátora je však zlyhaním systémovým, ale i osobným. Systémovým preto, lebo sa doposiaľ nenašiel mechanizmus, ktorý by na takúto situáciu poznal rýchlu a dostatočnú odpoveď a osobným zlyhaním prezidenta republiky, pre ktorého je dodržiavanie Ústavy zrejme iba terciárnou otázkou !

judr.schwarz@gmail.com

 


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Petra Schutza

Obama nechal Trumpovi veľký problém a Plavčan odišiel

Nevypočítateľný a cholerický premiér, ktorý mení pozície cez noc, nie je lepši než bláznivý predseda parlamentu.

PLUS

Oklamať eurokomisiu nebude také jednoduché

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú pod úroveň civilizovaného sveta.


Už ste čítali?