Slovenský národný šport - populizmus ?!?!

Autor: Richard Schwarz | 13.1.2012 o 10:57 | (upravené 13.1.2012 o 11:08) Karma článku: 5,60 | Prečítané:  1067x

Realita slovenskej politickej scény je už raz taká. Z blížiacim sa termínom volieb prichádza čas na kadejaké posolstvá, vzletné výzvy, sľuby a hlavne populistické vyhlásenia. Dôležité je len jedno, nech sa to dobre počúva. A občan, počúva, sleduje a nestačí sa diviť, ako je to možné, že už nie sme malé Švajčiarsko,  veď  nie málo strán už malo možnosť splniť, čo sľúbilo.

Možno nie je až také náročné zhodnotiť, ktoré sľuby sa dajú a ktoré nedajú zrealizovať.  Stačí si položiť  po každom jednom otázku „Ako to chcete docieliť ?“.

A tak by sme možno aj sami našli odpovede, kto nás kŕmi nereálnymi vyhláseniami a kto to myslí vážne a má aj odpovede, ako na to.

Ak sa stretneme napríklad s predvolebným heslom: „Európa bez dlhov“, treba sa spýtať autorov tejto krásnej myšlienky, ako to chcú dosiahnuť?  Má autor tohto vyhlásenia nebodaj  pripravené mechanizmy, ktoré akýmsi zázrakom zachránia celú Európu? Alebo má na mysli iba svoj pasívny nesúhlas s určitými krokmi, ktoré nás nútia prinášať aj obete, nielen s natiahnutými rukami prijímať výhody ?

Alebo „Dáme prácu všetkým rómom a bez práce ani cent dávok“.... Kto im dá prácu? Všetci dobre vieme, že ochota zamestnávať práve rómov je takmer nulová. Dá im tú prácu štát? A akú prácu im dá?  Verejnoprospešné práce, efekt ktorých  je vo väčšine prípadov minimálne rozpačitý? A štát to platí takisto ako dávky.   Chcelo by to systémové kroky a skutočne reálny koncept na riešenie tejto otázky.  V Európe existujú krajiny, kde sa s touto problematikou celkom úspešne popasovali, stačí sa inšpirovať a možno by to šlo. Nestačí však povedať A, treba k tomu povedať aj B-Ako na to?

A o tom, ako sa dá zabezpečiť „hospodársky rast“, ruka v ruke so silným sociálnym dialógom a zabezpečením istôt pre občanov podľa šablóny, ktorá tu už bola v rokoch 2006-2010 sa ani rozpisovať asi netreba. 

Možno neexistuje recept na to, ako sa zorientovať v posolstvách, ktoré sú nám v tomto predvolebnom období podsúvané. Ale možno si naozaj stačí položiť otázku: „Ako to docieliť?“ A ak vám žiadna relevantná odpoveď nenapadne a ani sa jej u autora myšlienky neviete nijak dopracovať, asi budete bližšie k pochopeniu slovíčka „POPULIZMUS“.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Petra Schutza

Obama nechal Trumpovi veľký problém a Plavčan odišiel

Nevypočítateľný a cholerický premiér, ktorý mení pozície cez noc, nie je lepši než bláznivý predseda parlamentu.

PLUS

Oklamať eurokomisiu nebude také jednoduché

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú pod úroveň civilizovaného sveta.


Už ste čítali?