Dokedy ešte pán Harabin...?

Autor: Richard Schwarz | 19.1.2012 o 15:25 | (upravené 19.1.2012 o 15:32) Karma článku: 11,49 | Prečítané:  1735x

Predseda Najvyššieho súdu SR pán Štefan Harabin .... Človek, ktorý svojim konaním rozhodne neprispieva k zvyšovaniu dôveryhodnosti takých inštitúcií, akými sú Najvyšší súd SR alebo Súdna rada SR.   V poslednom čase sa akosi v mysliach ľudí ustálilo slovné spojenie: Lucia Žitňanská kontra Štefan Harabin. Je však nad slnko jasné, že sa nejedná o nejaký osobný spor ministerky spravodlivosti a predsedu Najvyššieho súdu a Súdnej rady. Jedná sa o samotné ponímanie fungovania, otvorenosti a transparentnosti justície. Lucia Žitňanská ako ministerka spravodlivosti v prípadoch súvisiacich s konaním Štefana Harabina konať musela, čo jej jednoznačne vyplývalo zo zákona.

Ministerka spravodlivosti podala na Ústavný súd ešte v roku 2010 podnet proti predsedovi Najvyššieho súdu, kde Ústavný súd v júni 2011 vyhovel jej návrhu a uznal predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina vinného zo závažného disciplinárneho priestupku. Toho sa dopustil v lete 2010, keď opakovane neumožnil vykonať kontrolu hospodárenia s verejnými financiami na Najvyššom súde. Ústavný súd uviedol, že vládny audit žiadnym spôsobom nenarušoval nezávislosť súdov, pretože nemal za cieľ kontrolovať výkon súdnej moci, ale finančné hospodárenie na Najvyššom súde. Ústavný súd tiež uložil Harabinovi disciplinárny trest a to zníženie jeho funkčného platu o 70 percent na obdobie jedného roka. Keďže doteraz zarábal mesačne 5000 eur, po odpočítaní trestu mu ostalo na výplatnej páske 1500 eur.

 

Ministerka spravodlivosti však konala ďalej, keď podala v novembri 2011 ďalší podnet na disciplinárne konanie na Ústavný súd a navrhla Štefana Harabina vyzliecť zo sudcovského talára. Zároveň navrhla, aby Ústavný súd rozhodol o dočasnom pozastavení výkonu funkcie predsedu Najvyššieho súdu. Navrhla tiež, aby Ústavný súd spojil už existujúce disciplinárne konania vedené proti predsedovi Najvyššieho súdu do jedného konania. 

 

A prečo to všetko?

 

1. Pan Harabin je podozrivý zo zasahovania do nezávislosti súdu

 

2. Pán Harabin počas svojej neprítomnosti  poveroval zastupovaním rôznych sudcov, hoci mu to zákon neumožňuje

 

3. Pán Harabin obchádza inštitút elektronickej podateľne

 

4. Pán Harabin neumožnil vykonať vládny audit na Najvyššom súde

 

5. Pán Harabin je podozrivý s porušenia zákona o správe majetku štátu

 

6. Pán Harabin  je podozrivý s porušenia zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy

7.  Pán Harabin si neplní povinnosť vykonávať funkciu predsedu súdu svedomito, riadne a včas, pretože nepodal odvolania vo veci antidiskriminačných žalôb

 

 

Pokiaľ by Ústavný súd vyhovel návrhu Lucie Žitňanskej, Štefan Harabin príde nielen o funkciu predsedu Najvyššieho súdu, ale aj o funkciu sudcu.

 

Dokedy bude ešte pán Štefan Harabin robiť „DOBRÉ“ meno našej justícii ?  Pokým nebude tento výpočet aspoň 30 bodový ???  Nestačilo by už snáď ???

Žiaľ, nedá sa očakávať, že by Štefan Harabin akýmsi zázrakom sám od seba opustil svoje pohodlné miestečko a post sudcu. Tak asi nezostáva nič iné, len čakať na rozhodnutie Ústavného súdu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Petra Schutza

Obama nechal Trumpovi veľký problém a Plavčan odišiel

Nevypočítateľný a cholerický premiér, ktorý mení pozície cez noc, nie je lepši než bláznivý predseda parlamentu.

PLUS

Oklamať eurokomisiu nebude také jednoduché

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú pod úroveň civilizovaného sveta.


Už ste čítali?